SEYHAN PSİKOLOG / EK HİZMET

kekemelik

KEKEMELİK NEDİR?

Kekemelik, konuşma sırasında tekrarlanan, kesintili ve zorlanmalı konuşma şeklinde görülen bir dil bozukluğudur. Bu bozukluk, konuşan kişinin akıcılığını etkileyerek, konuşma esnasında ritim ve akıcılıkta kesintilere neden olur. Kekemelik, genellikle çocukluk döneminde ortaya çıkar, ancak yetişkinlerde de görülebilir. Kekemelik, stresli veya baskı altında kaldığınızda veya heyecanlandığınızda daha da kötüleşebilir.

 

Kekemeliğin Nedeni Nedir?

Tam olarak bilinmemekle birlikte, çevresel faktörler, genetik yatkınlık, psikolojik faktörler, beyin işleme bozuklukları, işitme kaybı veya çeşitli tıbbi durumlar nedeniyle oluşabilir. Kekemeliğin nedeni kişiden kişiye değişmekle birlikte teşhis konulması halinde tedavi yöntemleri uygulanarak tedavi olması mümkündür.

 

Kekemeliğin Tedavisi

Konuşma terapisi yoluyla gerçekleştirilir. Dil terapisi, konuşma terapistleri tarafından yürütülen özel bir tedavi yöntemidir. Bu tedavi, hastanın konuşma ritmini ve akıcılığını geliştirmek için tasarlanmış özel teknikler kullanır. Dil terapisi, genellikle bireysel terapi seansları olarak gerçekleştirilir ve seansların sıklığı ve süresi, hastanın yaşına, kekemeliğin şiddetine ve diğer faktörlere göre değişebilir.

Dil terapisi, kekemeliğin tedavisinde kullanılan en etkili yöntemlerden biridir. Terapi seansları sırasında, konuşma terapisti, hastanın konuşmasını kaydetmeye ve sonra analiz etmeye yardımcı olacak özel teknikler kullanır. Bu teknikler arasında, nefes alışverişinin kontrol edilmesi, konuşmanın yavaşlatılması ve kelimelerin doğru bir şekilde vurgulanması yer alır. Hastaların kekemeliklerini aşmalarına yardımcı olmak için, terapistler ayrıca hastalara günlük egzersizler ve konuşma aktiviteleri verir.

Kekemelik tedavisinde kullanılan diğer yöntemler arasında psikolojik danışmanlık, hipnoz terapisi, ilaç tedavisi ve diğer alternatif tedavi yöntemleri bulunur. Ancak, konuşma terapisi, kekemeliğin tedavisindeki en etkili yöntem olarak kabul edilir.

Hangi Adımları İzlemelisiniz?

Bizi Arayın